![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjgPZxsPJi6jT4OzP0c8Rixanbje557Kl6Y4gW9IFSVZfUtjEnyNsVF4gyuRmzEqW-HQb8Pw7faV3Ec1GluCBtzDo858BGBIFOB4n4BVNEHBM9Pp1JcRamzexgUxVuB3rTBQFIP2jhsu5M/s320/INFLACIJA+3.jpg)
… tudi k nam, če bo šlo še tako naprej! Ogromno argumentov namreč govori v prid tej tezi, saj se današnji svet resnično obrača v smer vse večjega zadolževanja, ki mu ni videti konca. Strah vlagateljev in varčevalcev pa je vse večji, saj zaradi negotove prihodnosti niso pripravljeni na nikakršna naložbena tveganja. Ali je denar tisti finančni inštrument na trgu, na katerega se lahko zanesem na srednji ali daljši rok varčevanja? Po mojem osebnem prepričanju tudi na krajši rok ni več varno varčevati v denarnih depozitih in vezanih vlogah, saj je vrednost denarja v današnjih časih vse bolj umetno vzdrževana.
S tem člankom bi rad izpostavil nekaj izmed tehtnih argumentov, ki nakazujejo na prihod (obstoj) razvrednotenja denarnih valut:
● v zaključku letošnjega leta se že znižujejo bonitetne ocene tudi največjih bank na svetu (Goldman Sachs, Bank of America,…);
● Avstralske banke imajo pripravljen stresni test za primer propada €;
● uradni dolg ZDA je preko 15 trilijonov USD (15.000.000.000.000 $), neuradni pa 29 trilijonov USD;
● nastopila je kriza dobroimetja;
● obstaja velika nevarnost vojaškega napada na Iran s strani Izraela (možnost svetovne vojne);
● krize so se največkrat v zgodovini reševale z inflacijo ali bankrotom države (v zadnjih 100 letih je Francija kar 5. bankrotirala);
● tudi zavarovalnice več ne verjamejo bankam in pojavlja se vse večji likvidnostni problem pri klasičnih zavarovanjih (obstaja visoka verjetnost, da stranka ne bo mogla priti do svojega denarja v primeru klasičnega zavarovanja);
● slovenske banke potrebujejo skupaj preko 1 milijardo € za dokapitalizacijo;
● centralna banka Združenega kraljestva Bank of England je ugotovila, da je verjetnost bankrota Grčije 100%;
● Mehika je na poti k uvedbi srebrnega standarda;
● evropske centralne banke povečujejo fizične zaloge zlata.
Gerald Celente, eden največjih finančnih prognostikov zadnjih let, svari, da naj ljudje dvignejo denar iz bank in kupijo fizično zlato, finančni analitik Manfred Gburek pa pravi, da bi morala biti današnja poštena cena unče zlata okrog 11.000$ in ne 1600 $ (22.12.2011). Tudi analitik Frank Doll je mnenja, da bosta zlato in baker v letu 2012 najboljši naložbi. Če povzamem še besede našega in nemškega premoženjskega svetovalca Bojana Pravice, ki pravi, da obstaja velika verjetnost skupnega evropskega proračuna, ene vlade v EU, najverjetneje bodo prišle skupne evropske obveznice in inflacija je skoraj neizbežna.
Zdaj je še pravi čas, da zaščitite svoje premoženje. Spoznajte vse rizike in priložnosti, ki obstajajo na trgu, da bomo pripravljeni na takšne (inflacijo) in podobne izzive v prihodnosti.
Avtor fotografije: Salvatore Vuono