Blog

četrtek, 16. avgust 2012

Kriza EVRA bo trajala še nekaj časa

Zlato in srebro sta v petek še enkrat pokazala nekaj moči, kot se je v zadnjih tednih že večkrat zgodilo. Potem, ko je bilo v zgodnjem trgovanju pod pritiskom, se je rumena kovina strmo obrnila na 1.605 $, poskočila je tudi do svoje kratkoročne točke odpornosti okoli 1,625 $ in pristala nekoliko nižje pri okoli 1.620 $.  Srebro se je dvignilo za skoraj 60 centov in poskočilo od najnižje vrednosti 27,60 $ na več kot 28,30 $. Tudi srebro je nekoliko padlo saj se trenutno stoji na 28.00 $.

Medtem, novice iz Nemčije kažejo, da težave s krizo evroobmočja še zdaleč niso odpravljene. Po podatkih inštituta IFO v Münchnu, je po ocenah nemški trgovinski presežek dosegel 210 milijard ameriških dolarjev v letu 2012. Inštitut je izračunal, da bo ta presežek najvišji na svetu in bo tako večji od presežka Kitajske z ocenjenih 203 milijard $.

Medtem ko bi v preteklosti mnogi politiki v Nemčiji praznovali bilančni presežek kot "dobro stvar" -  izjave kot "svetovni prvak izvoza" – so se tovrstna trgovinska neravnovesja, ki jih povzroča neo-merkantilistični slog razmišljanja, izkazala za pomemben in temeljni dejavnik sedanje finančne krize v Evropi. Preprosto povedano, ti novi podatki ponovno kažejo, da se konkurenčnost v kriznih državah ni izboljšala.

Ko je postalo očitno, da države PIIGS ne bodo mogle odplačati posojila (beri: nemških prihrankov), s katerimi so financirali svojo potrošnjo v letih 1999-2007, so se ti zasebni kapitalski tokovi iz Nemčije v obrobje obrnili, kar je privedlo do streznitvene krize v teh državah. V odgovor so vlade ustanovile javne kapitalske tokove v obliki vladnih reševalnih paketov, ki v bistvu prisilijo Nemčijo, da še naprej daje več posojil v teh državah, vendar sedaj na vladni ravni.

Dejstvo, da se nemški tekoči računi plačilne bilance zdaj dvigajo nazaj na iste ravni kot pred krizo evra kaže, da ti javni kapitalski tokovi ohranjajo neravnovesja na mestu, zaradi česar se obrobne države še naprej zadolžujejo za neproduktivne izdatke. Vprašanje je torej: Kako dolgo bo Nemčija pripravljena in sposobna dajati posojila, ki verjetno nikoli ne bodo vrnjena?

Medtem, ko bi lahko denar od centralnih bank hitro razvedril trge na kratki rok, je povsem jasno, da dokler se ne obravnavajo osnovna neravnovesja v območju evra, kriza ostaja trdno zasidrana.

Vir: Povzeto po insajder.si, goldmoney.com

Ni komentarjev:

Objavite komentar